“In the publicized material, journalists and the member of the Parliament found information about unlawful eavesdropping of their conversations. They suffered direct damage as a result of the crime, their right to inviolability of private communication had been violated.
On September 30, 2021, GDI applied to the State Inspector and requested to verify legality of eavesdropping/surveillance of private conversations of defendants.
The State Inspector confirmed that secret eavesdropping/surveillance of 6 journalists and the member of the Parliament, found in files of the State Security Service, did not take place within the frames of her supervision.
Respectively, the State Inspector forwarded the application of GDI to the Prosecutor’s Office in Tbilisi to respond. This circumstance further reinforces the suspicion that eavesdropping/ surveillance of GDI defendants was not lawful.
At the same time, the Prosecutor’s Office does not grant the status of a victim to those affected by unlawful eavesdropping/surveillance”, - is noted in the statement of the organization.