3rd interim report of the long-term local self-government elections observation mission
Tbilisi. The Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) has prepared the 3rd interim report of the long-term observation mission for the 2021 local self-government elections.
According to the report: “Allegedly politically motivated acts of violence, committed both before and after October 2, still remain a challenge. In the pre-election period of the second round, GYLA described two cases of interference into the pre-election campaign carried out by political parties. Within the reporting period, there were revealed facts of damage to agitation material of both the ruling party and the opposition”.