Public Defender Visits Mikheil Saakashvili in Medical Establishment No. 18 of Penitentiary Service
Tbilisi. On November 8, 2021, Public Defender Nino Lomjaria visited third President of Georgia Mikheil Saakashvili, who was transferred to Medical Establishment No. 18 of the Penitentiary Service.
“At the meeting, Mikheil Saakashvili told the Public Defender that he had no information about his transfer to Establishment No. 18, as he was informed at Establishment No. 12 that he would be transferred to a multifunctional civil clinic on the basis of the decision of the medical council, which he agreed to. Speaking to the Public Defender, Mikheil Saakashvili explained that despite his refusal, he was forcibly placed in Establishment No. 18. The Public Defender's Office immediately informed the State Inspector's Office about the above for the purpose of launching an investigation.
Particular attention should be paid to the environment in which Mikheil Saakashvili is placed, which grossly violates human rights. In particular, insulting and threatening shouts by prisoners of Establishment No. 18 are heard against Mikheil Saakashvili, which can be heard in Saakashvili's cell as well and clearly represents psychological pressure”.