Tbilisi. According to information released by an organization “Sapari”, the UN Women Committee has published a decision on the case of Khanum Jeiranova.
Jeiranova had been accused of extramarital affairs. On September 16, 2014, she was attacked by three relatives of her husband, who dragged her across the village and beat her severely. The woman was also forced by family members to commit suicide with rat poison. The mother of Jeiranova found her dead in a shed the next day: the body was hanging on a rope. Mullahs, who served the body of the woman, noted that her clothes were saturated with blood, while according to the testimony of a witness, she had been “beaten to death”.
“The UN Women’s Rights Committee concluded that Georgia failed to ensure investigation and prosecution related to gender based violence as well as to violence in the name of dignity committed against a women, who was brutally beaten by family members in front of her young children, which fact resulted in her death. In the viewpoints about the violation published today, the Committee on the Elimination of Discrimination against Women (CEDAW) expressed its concerns over the fact that the authorities of Georgia failed to ensure detention of family members of Khanum Jeiranova, the victim, and bringing them to justice for beating her to unconsciousness, as well as in regard to the decision of returning her back to relatives, after which fact she was found dead”.