On November 11, 2021, the International Day of Social Entrepreneurship, there was held a multi-actor meeting in an online format on “Enabling environment for social entrepreneurship in Georgia - current situation and perspectives”...
The meeting was organized by the Civil Society Institute (CSI) in collaboration with partner organizations and Mariam Lashkhi, Deputy Chair of the Foreign Relations Committee of the Parliament of Georgia.
The main purpose of the event was to establish a platform for cooperation among actors in the field in order to facilitate a supportive enabling environment for social entrepreneurship. About 50 representatives of the public, civil, and private sectors were invited to the meeting to discuss these issues.
The project - “Advancing Social Entrepreneurship for Sustainable and Inclusive Society” is implemented by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) with the support of the European Union and “Bread for the World”. Partners of the project are Social Enterprise Alliance Georgia (SEA), Civil Society Institute (CSI), Georgian Civil Development Association (GCDA), Democratic Development Union of Georgia (DDUG), European Venture Philanthropy Association (EVPA), and LEPL Youth Agency.