Tbilisi. Every Monday, Wednesday, and Friday at 15:30, you can watch a program “Samastsavleblo”, which will feature topics of interest to teachers, schoolchildren, and parents on Teleskola, the General Education Reform page, and Kentsero.
The project is the result of cooperation among the Ministry of Education and Science of Georgia, First Channel, Teleskola, and Kentsero, an online educational platform.
“What qualities should a teacher have and how to increase the motivation of a schoolchild? How important is family involvement in the education of a child? How does the system of modern standards for evaluation and the best practice in distance learning look like? Experts in education and current teachers will talk about these and other issues in “Samastsavleblo”.