Tbilisi. On International Human Rights Day, December 10, the opening event of IDFI’s Winter School "Rule of Law and Human Rights" was held.
The 2nd, 3rd, and 4th-year law school students of the universities authorized in Georgia participate in the winter school. The following important issues will be discussed within the scope of the school: the principle of separation of powers, constitutional control and litigation, the independence of the judiciary, open governance and accountability of the government, freedom of information, the right to private and family life, the role of the Public Defender and the State Inspector’s service, freedom of expression.