Tbilisi. The Public Defender of Georgia is concerned that the Parliament of Georgia is considering extremely dangerous changes relating to the judiciary in a hastened manner, without sufficient discussion or prior consultation with civil society.
“It is inadmissible to devote only 2-3 days to the discussion of such issues, to schedule a committee meeting without publishing the bill and to deprive stakeholders of the opportunity for informed participation in the discussion.
We call on the Parliament of Georgia not to support the proposed changes, as they drastically worsen the state of the justice system and the right to a fair trial in Georgia. In case the bill is adopted, we call on the President of Georgia to use the opportunity at her disposal and to return the bill to the Parliament with motivated remarks”.