Tbilisi. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) publishes a blog post: Political advertisements on Facebook and Instagram during the period of the 2021 elections.
“According to the Facebook Advertising Library, political parties and their representatives/ candidates, participating in the elections, posted 8 126 political advertisements on Facebook and Instagram for the 2021 local self-government elections within the period from August 9 through November 6. Not less than USD 524 602 and not more than USD 536 086 were spent for this activity”.