Routine immunization and high levels of lead in the blood of children
Adjara. On January 28, with the support of the Ministry of Health of Adjara, a workshop was held in Batumi, the main topics of which were routine immunization and high levels of lead in the blood of children.
„The Multi-Indicator Cluster Survey of 2018 revealed high levels of lead in the blood of children in Georgia. The results of the study were followed by the development of a state program for the prevention of lead poisoning. During the workshop, the effectiveness of the program was evaluated and the next steps were planned for 2022.