ICC Prosecutor, Karim A.A. Khan QC, announces application for arrest warrants in the Situation in Georgia
ICC top prosecutor has filed an application for warrants of arrest in relation to the following three individuals in the Situation in Georgia:
Lt.-Gen. Mikhail Mayramovich MINDZAEV (alternatively spelled as "MINDZAYEV"), appointed in 2005 as the Minister of Internal Affairs of the de facto South Ossetian administration until at least 31 October 2008;
Gamlet GUCHMAZOV (alternatively spelled "Hamlet" and "KUCHMAZOV"), Head of the Preliminary Detention facility of the de facto Ministry of Internal Affairs of South Ossetia at the time ofevents;
and David Georgiyevich SANAKOEV, de facto Presidential Representative for Human Rights of South Ossetia, also known as "Ombudsman" at the time of events.