Parliamentary Control Related to the Management of the Pandemic
Tbilisi. Transparency International Georgia assessed parliamentary oversight of the Government's performance related to the management of the pandemic during the period between 21 March 2020 and 31 December 2021, and the results of the decision to delegate power restricting fundamental human rights from the legislature to the Government.
During the Covid-19 pandemic, the Parliament of Georgia failed to carry out effective control of the Government’s performance. The report identified all the shortcomings of the parliamentary oversight over the executive in Georgia.