Simplified Public Procurement during COVID-19: The analysis of basic data and risks of corruption
Tbilisi. Transparency International Georgia published the survey report: Simplified Public Procurement during COVID-19: The analysis of basic data and risks of corruption.
“From June 1, 2020, to December 31, 2021, Georgia’s government agencies signed up to 21,000 large simplified public procurement contracts with a total value of up to GEL 1.7 billion. Simplified procurements on Covid-19-related needs amounted to about GEL 715 million. Out of the GEL 1.7 billion, GEL 1.2 billion was spent on the grounds of holding an event of state and public importance and urgent necessity.
Out of the simplified public procurements of GEL 1.7 billion, donors of the Georgian Dream and the presidential candidate supported by the party, Salome Zurabishvili, obtained contracts worth GEL 156 million. This amount was distributed among 210 companies and 11 natural persons that donated more than GEL 14 million – directly or through their affiliates – to the Georgian Dream in the years 2013-2021, including up to GEL 5 million after the start of the pandemic”.