Kakheti. According to the information of Georgian Young Lawyers Association person fired due to reorganization has won a dispute with the Telavi Municipality City Hall. GYLA represented and protected the person's interests.
“The court of all three instances found that the dismissal did not comply with the requirements of the law; therefore, Telavi Municipality City Hall was instructed to reinstate the dismissed employee to the equivalent position and reimbursement of the outstanding salary from January 30, 2018, until the day of reinstatement in service”.