Tbilisi. Transparency International Georgia publishes the blogpost: Who is the Presiding Judge on the Nika Gvaramia Case?
“Lasha Chkhikvadze has been a judge for 15 years. Lasha Chkhikvadze was involved in a car accident that took place on January 22, 2015. Six cars collided in the accident, several people were injured and one died. The prosecutor's office denied that “any manipulation is taking place in the terminated case, as well as influencing someone, specifically Judge Lasha Chkhikvadze”.
Zaza Gvelesiani, a witness in Nika Gvaramia’s case, was a close friend of a judge. Zaza Gvelesiani is the director of the media holding that manages Rustavi 2. Although Judge Chkhikvadze did not deny his close friendship with Zaza Gvelesiani, he did not grant the motion to dismiss himself from the case.
The criminal cases of Gigi Ugulava, Bacho Akhalaia, and Irakli Okruashvili are linked to the name of Judge Chkhikvadze”.