Tbilisi. Civil Society Organizations call on the president to veto damaging amendments to wiretap legislation.
“On 7 June 2022, the Parliament of Georgia voted for legislative amendments that notably lower the standard of human rights protection in the process of covert investigative actions. The adopted bill falls well short of international norms of human rights protection and the practice of European Court of Human Rights.
The adopted bill renders those positive legislative changes useless, which were implemented in 2014 with the active involvement of civil society and experts from the Council of Europe.
Considering all the above said, we urge the President of Georgia to exercise the power granted to her under the Constitution, to veto the legislative amendments and to send them back to the Parliament with reasoned objections”.