Tbilisi. The member organizations of the Media Advocacy Coalition appeal to th President of Georgia to consider and positively resolve the issue of pardoning Nika Gvaramia, General Director of Mtavari Arkhi, as the arrest of the Founder and General Director of Mtavari Arkhi, a broadcasting channel which expresses critical attitudes towards the government, poses a real threat to our country. Fair Criticism with regards to Nika Gvaramia's Detention has also been incorporated in The European Parliament resolution of 8 June 2022 “on the Freedom of the Media and the Violation of the Safety of Journalists” calling on the Georgian authorities to adhere to the highest standards of democracy, including the rule of law and the independence of the judiciary, air and legitimate judicial process and other fundamental freedoms, including in the area of media freedom.
“We appeal to you, as the Head of State of Georgia, to pardon Nika Gvaramia and by doing so fulfill your crucial role in easing the current political crisis in the country as well as in the process of Georgia's integration into the European Union”.