TI Georgia about the parliamentary address of Prime Minister Irakli Garibashvili
Tbilisi. According to the information of the TI Georgia, during his parliamentary address on June 22, Prime Minister Irakli Garibashvili spoke that Georgia is amongst champions in the fight against corruption.
“The government of Georgia repeatedly misinterprets international rankings to conceal real problems in the country. This time the Prime Minister utilized the Transparency International’s Corruption Perception Index (CPI) 2021.
He stated that according to the CPI, Georgia ranked 51st in 2012 and 45th in 2021, disregarding that the score obtained by a country is more important than the rank.
Georgia’s score has not improved significantly since 2012 when the country had 52 points out of 100; Nine years later, in 2021 Georgia had a score of 55, indicating the stagnation of anti-corruption reforms in the country. 55 points is an average result. For example, the scores of the top 10 performing countries exceed 80.
He stated that Georgia is the unconditional leader in the Associated Trio, compared to Ukraine and Moldova. According to the CPI, Georgia does have a better result, which is largely due to the low level of petty bribery. However, successful anti-bribery reforms were carried out 18 years ago and cannot be recognized as the current government’s achievement. What the CPI scores actually indicate is that similar ambitious reforms have not been implemented in the last 9 years. Moreover, the CPI uses the term "state capture" only with reference to Georgia and not Moldova or Ukraine, which the Prime Minister also did not mention”.