IDFI is Responding to the Facts of Increased Violence Against the Supporters of the July 3 Rally
Tbilisi. According to the information of the IDFI the attacks on the informational meetings of the organizers and supporters of the July 3 rally are clearly coordinated and contain signs of a crime under the Criminal Code of Georgia.
IDFI calls on:
The Ministry of Internal Affairs to ensure the peaceful conduct of the public campaigns of the organizers and supporters of the July 3 rally. The Ministry should take preventive and follow-up measures provided by law in order to prevent the aggravation of the background of the July 3 rally and the encouragement of violence.
The Special Investigation Service to immediately launch an investigation of the crime under Article 153 of the Criminal Code.