Kakheti. On July 14th, 2022 the graduation ceremony for the project participants was held in the village Jokolo, Pankisi Gorge.
Along with certificates, the successful participants revealed based on the quiz results conducted within the framework of the projects received awards. Graduation ceremony was attended by the students, parents, teachers and principals of the schools of the villages: Duisi, Jokolo and Omalo.
The project “Pankisi Youth School” is being implemented by the Georgian Foundation of Strategic and International Studies and is founded through the Alumni Grants Program by the US Embassy in Georgia and aims to raise civic awareness and informal education among young people (14-18-year-olds) in Pankisi Gorge.