On October 4-7, 2022, IDFI and the e-Governance Academy (Estonia) held 1.5-day interactive masterclasses for civil society organisations (CSOs) and public institutions, to collaborate and design proposals to address the challenges digitally vulnerable citizens are encountering in Georgia.
Two 1.5-day masterclasses provided an introduction to a project/service/initiative/policy idea design and the theory behind the methodology.
The framework is based on learning-by-doing, which means that each participating team will use the tools and methods during the masterclass to work on their team challenges.