An Appeal to Mr. Charles Michel, President of the European Council
Tbilisi. Representatives of the Media Companies and Civil Society Organizations appeal to Mr. Charles Michel, President of the European Council.
“On November 2, 2022, the Court of Appeals of Georgia upheld the conviction of Nika Gvaramia, founder and General Director of an independent TV channel Mtavari. It is our strong belief that this is a politically motivated case and charges against him are groundless, as it has been stipulated in the independent opinion presented to the Court by the Public Defender of Georgia and non-governmental organizations.
Against the backdrop of grave challenges in judiciary and the Georgian Dream’s aggressive policy against critical media, we do not expect Nika Gvaramia's rights to be defended in the Supreme Court of Georgia. We see Presidential pardon as the only remedy to end his unjust imprisonment. Several political and public groups have already addressed the President of Georgia with the request to pardon Nika Gvaramia.
President Michel, you are a staunch supporter of Georgia's democratic development, and we sincerely hope that your call on President Salome Zourabichvili could encourage her to take this step, pardon the General Director of a critical broadcaster and a political prisoner. This would be not only a humane act, but also a significant action for the benefit of our country.
President Michel, we are confident that your engagement will be a major contribution to the freedom of the media in Georgia; moreover, it will empower Georgian people in their unequivocal aspirations towards Europe”, is noted in the joint statement.