Closing event of the Winter School 2022
IDFI, with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida), held a winter school "Rule of Law and Human Rights" in the period of December 10-15, 2022.    The winter school had 25 participants selected on the basis of a two-stage competition, and its major aim was to raise the awareness of the participants regarding the issues covered by the school’s program, to facilitate holding discussions and exchanging of views on the existing challenges.
Within the framework of the winter school, law faculty students and young practitioners, including 3rd  and 4th rank civil servants, had the opportunity to participate in trainings regarding to pressing legal issues, planned by specialists in the relevant field.
On December 15, at the closing ceremony of the event, winter school's activities were summarized and the participants were congratulated on the successful completion of the training course by the Head of Rule of Law and Media direction of IDFI – Giorgi Davituri; Head of Development Cooperation/Deputy Head of Mission at the Embassy of Sweden to Georgia - Erik Illes and Professor of International Human Rights Law - Konstantine Korkelia.