The tree-planting activity and the open discussion
Kvemo Kartli. CENN, with the financial support of HEKS-EPER, promotes environmental education among young people from Marneuli municipality.
With the initiative of the Marneuli Girls’ Empowerment Club, a tree planting activity and an open discussion on economic, social and environmental aspects of green spaces and youth role in creating and conserving green spaces were conducted in two villages of Marneuli municipality: Maradisi and Tsitelsopeli.
The tree-planting activity and the open discussion were convened within the “Climate Resilient Agriculture - PRAISE Marneuli” project, which is implemented by CENN with the financial support of HEKS-EPER.