Media Advocacy Coalition considers the Verdict of Tbilisi Court of Appeal in the July 5 case alarming
Tbilisi. Media Advocacy Coalition responds to the verdict ruled by the Tbilisi Court of Appeal on January 16, 2023, according to which those convicted of committing organized group violence on media representatives on July 5, 2021, were acquitted, and the sentence imposed by the Court of First Instance was reduced. The verdict represents another step taken against journalists, freedom of expression, and democratic processes.
The Media Advocacy Coalition once again calls on the authorities to ensure the effective protection of journalists' rights, including holding accountable the organizers and participants of the July 5, 2021 group attack on the media.