Samegrelo-Zemo Svaneti. According to Transparency International Georgia, Builder 21 Ltd., a company associated with Bachuki Nakani, the Chairperson of the Commission for Economic Issues and Tourism Development at the Mestia City Council, was awarded GEL 1,212,404 worth of local procurement contracts, including GEL 578,989, after Bachuki Nakani had been elected to the position.
TI Georgia calls on the Anti-Corruption Agency of the State Security Service to examine the involvement of Builder 21 Ltd. in Mestia municipality procurements to see whether there are any indications of potential corruption.