The draft laws on “Transparency of Foreign Influence” are anti-democratic and do not correspond to the priorities of the European Union Membership Candidate Country
Tbilisi. The Georgian Trade Unions Confederation (GTUC) believes that the draft laws, especially the one registered on February 27, grossly violate freedoms of expression and association guaranteed by the Constitution of Georgia. Also, it contradicts the practice established by the Constitutional Court of Georgia regarding the “legitimacy test” of the restriction of rights.
“…While there are many challenges in the country and Georgia is preparing to receive the status of a candidate for EU membership, it is not clear which point of the EU’s 12-point plan requires the adoption of a law on transparency of foreign influence, especially since there is actually nothing about it in the explanatory notes.
The Georgian Trade Unions Confederation (GTUC) emphasizes that European Integration is a strong will of the citizens of our country and the Parliament of Georgia, within its competence, should do everything for it.  At the same time, the priority of population, according to numerous social surveys, is solving acute labour and social problems, which is also an important part of the European integration.
The Georgian Trade Unions Confederation (GTUC) calls on the Parliament not to support the draft law on “agents of foreign influence” and to continue working to fulfill the EU’s 12-point plan!”