Tbilisi. According to the Public Defender's assessment, at the time of the warning made by the Ministry of Internal Affairs of Georgia in the evening hours of March 7, 2023, the assembly had a peaceful character and there was no reason to terminate it or use force against it.
“As for the cases of violence by individual participants in the rally, if there were any, individual - necessary and proportionate measures should have been taken against them. Contrary to this, the law enforcement officers started using special equipment against the participants in the assembly, including peaceful demonstrators, which contradicts the standard of necessary and proportionate interference with the right”.