Signatory organisations condemn the statements made by the Parliamentary majority against Tariel Nakaidze
Tbilisi. Civil society and community organisations are responding to the attack on MP Tariel Nakaidze and believe that “this attack is directed not only against an individual politician but aims to discredit the human rights work in general and harm the human rights condition of minorities in Georgia”.
“Unlike the MPs supporting the Russian Law, Tariel Nakaidze often uses the Parliament tribune for defending human rights and discussing the challenges of religious and ethnic minorities, women and LGBTQI persons. Minority rights protection is part of those European values that are strongly protected in the EU and are an organic part of our traditions.
The hate speech and politics of hatred promoted by government representatives, besides being against democratic values and the spirit of human rights, irreversibly deepen political polarisation and harms pluralism and diversity”.