MP Zaal Dugladze is one of the largest beneficiaries of the State Agrocredit Program
Tbilisi. According to the TI Georgia, Four companies linked with a member of the Parliament of Georgia, Zaal Dugladze, have received a total of GEL 8,562,573 through the State Agrocredit Program in the years 2013-2022.
“Along with Zaal Dugladze, a brother of Bidzina Ivanishvili, Alexander Ivanishvili, has business interests in the companies.
One of the beneficiaries of the preferential agro-credit program is Dugladze Wine Company LLC, which has benefited from the program more often than any other physical and legal persons – 45 times in total – and received GEL 4,335,895 as cheap financial resource”.