The CSO Meter 2022 report is now available. Georgia is a medium-risk country for public groups, activists, and human rights advocates, according to the findings. The existing environment in Georgia has been allocated 4.8 points out of a maximum of 7 points (the legislative environment is evaluated with 5.2 points and practice with 4.4 points).
The report examines and analyses events that occurred between January and November of 2022. As a result, the CSO meter of 2022 enables us to grasp the environment "yesterday" and compare it to the current situation.
CSO Meter: Country Report, 2022
Despite the fact that there were no events in the reporting period of 2022 that significantly changed the living environment of CSOs in comparison to the previous year, the report highlights the increased rate of verbal attacks against the public sector and the accompanying initiatives, which, in turn, indicate the livelihood of CSOs and the potential for environmental degradation.
The doubling of the registration price for organizations, major changes in Georgian law affecting enterprises, and challenges detected at the stage of creating a bank account had a negative influence on the environment, hence scores declined in the following directions when compared to the previous period: Freedom of association (scoring in the legal component reduced from 6.2 to 6.1) The Right to equality (The score for the practical component fell from 5.4 to 5.3), and the right to privacy, score of which in practical component fell from 3.1 to 3.0.
The report was created by the Civil Society Institute (CSI), Georgian Young Lawyers Association (GYLA), and Freedom of Information Development Institute. As part of the project "Guide to Strengthening Civil Society Organizations and Creating an Enabling Environment," The European Center for Non-Commercial Law (ECNL) is implementing the project, which is funded by the European Union (EU).