Tbilisi. Transparency International Georgia has studied the guilty verdict delivered against Nika Gvaramia, a former director of Rustavi 2 TV company and the founder of Mtavari Arkhi, on May 16, 2022, which fails to meet the criteria of lawfulness, substantiation and fairness.
“Judge Lasha Chkhikvadze of the Tbilisi City Court found Nika Gvaramia guilty of abuse of powers (on two counts) under Article 220 of the Criminal Code of Georgia and sentenced him to three years and six months of imprisonment.
Considering the neglect of legitimate questions regarding the impartiality and objectivity of the judge, poor legal reasoning in determining the guilt and sentencing of Nika Gvaramia, dearth of systemic analysis of facts presented in the form of evidence and lack of use of corresponding court practice, legal literature or academic materials, we can conclude that the decision delivered against Nika Gvaramia is unsubstantiated”.