Tbilisi. According to the Georgia Young Lawyers Association, 2 years have passed since the events of July 5-6, 2021, however, until now not all the episodes of possible crime actions have been properly investigated.
“Nowadays, it is clear that, despite the punishment of certain perpetrators, the agency in charge of criminal proceedings does not have the necessary will to punish the organizer of violence actions, the leader or the persons who publicly incited to violent acts. It is true that the investigation, among others, is going against the organizers of violence, however, it is not all-round, objective and properly effective, due to the focus of the investigation and not bringing charges to specific persons. GYLA believes that the victims have been artificially limited the access to the materials obtained by the investigation in the respect of organizers, leaders or the persons who publicly incited to the violent acts”.