Imereti.On December 12, 2023, in Kutaisi, under the organization of Education Development and Employment Center, the public discussion of national programs for the development and involvement of youth in the regions of Imereti, Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti for 2023-2026 was conducted.
The aim of the initiative was to promote the implementation of a new development strategy and to familiarize the participants with the planned activities and initiatives outlined in the programs.
The focus includes enhancing the well-being and potential of youth, strengthening their health and well-being, boosting their economic empowerment, fostering participation in public and democratic processes, and improving the management system for new political initiatives. The ideas highlighted as a result of the workshop will be submitted to the Youth Agency for reflection in the 2024-2025 action plan.