Samtskhe-Javakheti. Repatriated Meskhetian children residing in Georgia participate in the "Brave Kids" festival. Zapar Tsatsanidze, Temur Bekadze, Saba Kamalov, Abas Mekhriev and Aida Lazishvili are the members of the "Pesvebi" (Roots) ensemble functioning with the Samtskhe-Javakheti regional association "Tolerant". Association "Tolerant" has sent the children to the festival on June 20.
For three weeks already the members of the "Pesvebi" ensemble give concerts in several European cities. Up to 100 children from other 14 countries also participate in the festival. At the festival they perform their national dances and songs.
The festival "Brave Kids" is held for the third consecutive year under the patronage of UNESCO and the Polish Ministry of Culture. The Chinese, Ugandan, Polish, Georgian, Jewish, Romanian, Tanzanian, Norwegian, Bulgarian, Kyrgyz, Czech, Zimbabwean, and Greek children participated in joint workshops, where they taught each other their national dances and songs.
"I'm a bit nervous, performing in UNESCO in front of such a big audience is a huge responsibility. However, I think we'll do everything well and win the audience's heart here as well", - says Temur Bekadze, Georgian participant of the festival. Closing evening of the festival will be held on July 10 in Paris, in the UNESCO building. At this moment the final concert is being rehearsed in the hall.