The workshop is designed for the representatives of the Public Defender’s Office of Georgia (PDO) and the representatives of civil society organizations.
The seminar is facilitated by an international expert Zara Jarvinen, who is the author of the tailor-made methodological tool - “Manual on Gender Sensitive Monitoring on Human Security” designed specifically for the use of the PDO and CSOs.
This workshop aims to build the capacity of the representatives of the PDO and the CSOs to assess, monitor, analyze and report on human security of the conflict-affected and internally displaced population from a gender perspective, including through a joint and cooperative manner.
This initiative is part of the UN Women project “Accelerating Implementation of the Women, Peace and Security Agenda in Georgia”, funded by the Conflict, Stability and Security Fund (CSSF) of the UK Government.