Imereti.The social entrepreneurship training course for students of professional colleges has been completed. The 60-hour course, designed specifically for students of vocational schools, was conducted by experts who also trained the teachers to implement the course.
Students from "Iberia", "Construct2", "Gantiadi" colleges, and Akaki Tsereteli State University Professional Training Center participated in the training. The course covered topics: understanding and calculating economic indicators necessary for business success, creating a future development plan for entrepreneurial competencies, identifying and optimizing opportunities, generating, developing and evaluating ideas, business planning, resource management, and simplified financial accounting reporting.
The training was organized within the framework of the project “Strengthening Social Entrepreneurship Skills in Vocational Schools,” which is implemented by the Education Development and Employment Center, Childfund Deutschland E.V. (Germany), in partnership and with the support of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).