Mtskheta-Mtianeti. On July 21, within the framework of the "Volunteer Festival in Tserovani" project, a summer volunteer festival was held in the central square of the Tserovani settlement. The event featured interesting tournaments, mini-championships, cognitive quizzes and other diverse activities. Illusionist Avtandil Tskitishvili took care of the mood of the guests. Local entrepreneurs had the opportunity to exhibit and sell their products. The evening was decorated musically by folk group "Kartuli" the specially invited band "Killages" and a DJ. The event was organized by 7 young people from Tserovani, who turned the idea into reality and won the volunteer initiative grant competition, giving the local population an unforgettable day.
The project "Volunteer Festival in Tserovani" is implemented with the support of the Education Development and Employment Center within the framework of the European Union (EU) and Konrad-Adenauer-Stiftung funded project “Civil Society STAR Initiative."
The project is implemented by a consortium led by the Konrad Adenauer Foundation (KAS) together with the following non-governmental organizations – Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), Civil Society Institute (CSI), Counseling and Training Center (CTC), Education Development and Employment Center (EDEC) and European Institute of Policy (IEP).