Impact of Global HIV/AIDS Initiatives on Healthcare Systems
Tbilisi. From January to July 2010 the Curatio International Foundation, together with the London School of Hygiene and Tropical Medicine and other partners, has conducted the study aimed at examining the impact of HIV/AIDS programs of the Global Fund on the role of the civil society organizations in Georgia, Kirgizstan and Ukraine. During the research process half-structured in-depth interviews were held in all three countries. 49 representatives of CSOs and 22 decision-maker persons were interviewed within the study framework.
According to the official web page of the Foundation, the study results have illustrated that the support of the Global Fund has made the impact of CSOs on the HIV/AIDS and drug related policies more effective. Yet, the respondents have noted also that funding allocated by the Global Fund for advocacy purposes was insufficient and indirect; in addition, funding was often terminated.