Georgia and migration
Tbilisi. On July 30, Georgian Young Lawyers’ Association and the Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development presented researches in frames of their joint project Georgian and EU Migration CPDD Improving Mechanisms of Migration Control between Georgia and EU. The researches examine current status of migration control and migration policy development in Georgia, analyzing migration strategy of Georgia in 2013-2015, migration legislation, means to combat illegal migration, collection of migration statistics and issues pertinent to readmission of citizens of Georgia.
Project has been funded by EU. Presentation of researches was supported by the State Agency for the Development of Public Services.