Presentation of the elections portal
Tbilisi. On October 2, 2013 organizations "International Society for Fair Elections and Democracy”, "Georgian Young Lawyers’ Association”, "Transparency International Georgia” and "Jumpstart Georgia” held presentation of the elections portal.
ElcetionsProtal.ge is a webpage jointly created by different NGOs and it provides to interested individuals comprehensive information about elections in Georgia. The map of violations enables users to observe online election gaps revealed by three organizations and to publish determined incidents on the web-page by sending the free SMS on the number 90039.
As for Data.ElectionsPortal.ge, individuals have opportunity to see results of all elections held after 2008 by different indicators, in particular according to voters’ activeness, election outcomes, attained results by each political party and others. The data are submitted according to the maps on various geographic levels including regions, election districts and precincts.