Coalition ''Youth for Fair Elections'' in Akhaltsikhe
Samtskhe-Javakheti. On August 21, the coalition "Youth for Fair Elections” has met in the Akhaltsikhe Civic Engagement Center with the representatives of the young wing of local political parties.
Main topic of the meeting focused on the 2012 October parliamentary elections, parliamentary and presidential governance and the local self-government. The role and importance of the civil society were also discussed.
The coalition functions with the support of the International Republican Institute (IRI) and funding of the US Agency for International Development (USAID). It aims to increase the participation of youth in the elections. "Youth for Fair Elections” holds meetings all over Georgia. Next meetings will be held in Marneuli and Zugdidi.