''Gender Equality in Political Processes''
Kakheti. On August 24, the Telavi Civic Engagement Center has hosted the round table on "Gender equality in political processes".
The meeting aimed at revealing the problems and stereotypes undermining the gender equality policy in the regions and identifying the ways of their solution.
Local leader women and representatives of local and international organizations working on gender topics, the authorities, political parties, various social groups (health care, teachers), ethnic minorities living in the region and mass media have participated in the meeting.
Regional representative of the project JildaKharitonashvili-Nibladze: "We discussed problems persisting in the region in terms of gender equality, the stereotypes, international and local documents and institutional mechanisms on gender equality; and we identified the ways of solution of these problems".
The project is implemented by the "Union of Warriors with Disabilities and Spouses of Killed Warriors", with the financial support of "International foundation for Electoral Systems" (IFES) and the "United States Agency for International Development" (USAID), as part of the project "Building of Trust towards Electoral Processes".