Another Meeting of ''This Affects You Too'' in Telavi
Kakheti. The coalition "For the Free Elections" has held the meeting on August 30 in the Telavi Civic Engagement Center, at which it informed the public about the rules of behavior developed by the campaign "This Affects You Too" for the parties during the pre-election period.
According to the presenters, holding similar conferences in the municipalities contributes to the electoral processes in peaceful, fair and competitive environment.
As the coalition member Irakli Melashvili says, this was the twelfth meeting held as part of the campaign. The meetings are held Georgia-wide in the regional centers. The organizers meet with the representatives of local CSOs, media and parties. "We inform them about key objectives and tasks of "This Affects You Too", what we do, which problems persist and besides, we receive first-hand information about the pre-election situation in the country", – says Melashvili.