Results of Media Contest
Tbilisi. Civil Society Institute has published the results of contest for regional journalists. The contest, topic of which was "Civil Activity!", aimed at promoting broader and more in-depth coverage of civil activities, CSO activities and the citizens' initiatives.
The contest was held in 3 nominations: best newspaper article; best television story; best radio story. The jury of the contest (consisting of Zviad Koridze, Davit Paichadze and Soso Simonishvili) has identified the winner journalists.
According to the jury's decision, winners were not announced in the best article and best radio story nominations.
2 winners were identified in the best television story nomination: Mariam Ashughashvili (Kakheti) and Nino Chibchiuri (Shida Kartli), who will be awarded with 500-500 GEL;
The bonus price (300 GEL) in the best article nomination will be awarded to Temur Marshanishvili (Guria Moambe, Ozurgeti);
The special prize of the Civil Society Institute and 500 GEL will be awarded to Goga Aptsiauri (Radio Liberty, Gori).