Samegrelo. At the initiative of the Heinrich Boll Stiftung's South Caucasus Regional Bureau, within the framework of the project "Enhancing IDP Participation in the Context of Parliamentary Elections", the single-seat MP candidates nominated in the elections have met with the IDPs on September 12.
The meeting aimed to inform the IDPs about the agendas of different political parties, and on the other hand, for the IDPs to share their priority needs and hear from the candidates their views on the solution of pending problems.
The meeting was chaired by the representative of the   Nationalism and Conflicts Research Institute Nino Kalandarishvili.