Presentation of Multi-Cultural Summer School
Tbilisi. On September 20, the project on the multi-cultural summer school was presented in the "Cultural Relations Center - Caucasian House". Shown at the presentation were the photos depicting the camp life and the documentary, as well as the short film made as part of the project with participation of children.
The multi-cultural summer camp was held from August 8 to August 19, 2012 in Pshavi, withi participation of the students and teachers of the multi-national week-end school of the "Cultural Relations Center - Caucasian House", and other personnel. During the camp, students were trained in interactive lessons, film-making, the Georgian and Russian languages, and the intellectual and sports competitions were organized. Two excursions to the Vazha-Pshavela Museum and village Tkhiliana and two walking trips to Zemo Kanatia and Chargali were organized.