Pre-Election Period Monitoring Results
Tbilisi. On September 24, the Georgian Young Lawyers’ Association has presented the second interim report on the monitoring of the pre-election period. The report includes the monitoring results for the period of April-July 2012. During the four-month period, GYLA has monitored the pre-election processes in Tbilisi and seven regions of Georgia (Kakheti, Shida Kartli, Kvemo Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Imereti, Adjara and Ozurgeti) through its monitors.
The Georgian Young Lawyers’ Association has carried out the pre-election monitoring as part of the project supported by the "National Endowment for Democracy” – "Monitoring of Pre-Election Process for the 2012 Parliamentary Elections of Georgia”.