The First Working Meeting of the Baseline Survey in Dusheti Municipality
Mtskheta-Mtianeti. National Association of Local Authorities organized the First Focus group in the Municipality of Dusheti. The focus group was pilot public meeting, which gathered local stakeholders (representatives of municipal board, local NGOs, experts) in the framework of the Baseline Study on Climate Change Mitigation and Adaptation at the Local Level to review and discuss collected information on climate change in Dusheti municipality.
The Baseline Study on Climate Change Mitigation and Adaptation at the Local Level envisages detailed assessment of local problems and challenges related to climate change in each of Georgian municipality and along with the Study of International Experience on Adaptation and Climate Protection at the Local Level and the Analysis of Capacities of Local Authorities will serve as a background for elaboration of the Climate Road Maps for the municipalities of Georgia.
The First Working Meeting of the Baseline Survey  was hel within the framework of program "institutionalization of Climate Change Adaptation and Mitigation in Georgian Regions” which is supported by the United States Agency for International Development (USAID) and is implemented by the National Association of Local Authorities of Georgia (NALAG).