The United States Agency for International Development (USAID), through the Rule of Law Program administered by the East-West Management Institute (EWMI), is pleased to continue and expand upon the judicial exchange activities that were carried out under the USAID Promoting Rule of Law in Georgia Activity (PROLoG).
The USAID Rule of Law Program has designed a number of activities to bring Georgian civil and administrative judges to the United States. These activities will start in Fall 2022 and are expected to continue through Fall 2026.
The USAID Rule of Law Program is now announcing a call for first and second instance (including magistrate) Georgian civil and administrative judges with high level English skills to submit their application for a two-week secondment with a U.S. court that will take place in either October or November 2022. This activity is planned under the Rule of Law Program`s judicial exchange activities, which include the placement of Georgian judges in U.S. courts.
Detailed information about the program and the application form is available on the following link...